Приоритетни реформи за България и перспективи за растеж
- Написана от Gergana Ivanova
- Публикувана в Новини
Днес в Благоевград Представителството на Европейската комисия в България и Постоянното представителство на Световната банка за България организираха среща-дискусия на тема "Приоритетни реформи за България и перспективи за растеж".
Събитието беше открито от ръководителя на Представителството на ЕК Огнян Златев и постоянния представител на Световната банка в България Тони Томпсън. Основните акценти на събитието бяха поставени върху икономическите препоръки на ЕК и СБ към България, възможностите за икономически растеж и реформите, необходими да се извършат в тази насока.
На срещата присъстваха представители на общинската и областната администрация на Благоевград, на водещи предприятия и банки в региона, на академичната общност, както и студенти от висшите учебни заведения, които се интересуват от проблемите на икономическата политика.
Дискусията беше отворена и за представители на медиите. Срещата се състоя в Благоевград от 9:30 до 11:30 ч., в "Червената зала" в сградата на Американския университет на ул. „Георги Измирлиев”1.
Икономическите съветници в Представителството на ЕК Аглика Цветанова и Георги Янакиев с удоволствие отговориха на поставените въпроси по време на дискусията и разясниха акценти от доклада. Стана ясно,че България е постигнала значителен напредък в подобряването на жизнения стандарт на всички българи през последните десетилетия. Тя е направила значителни стъпки за настигане на останалите държави от Европейския съюз, като брутният вътрешен продукт на глава от населението, претеглен през покупателната способност, е нараснал от 29% от средния за общността през 1997 г. до 45% през 2013 г. Това показват данните на Световната банка. В резултат 1.7 милиона българи са се измъкнали от бедността.
Делът на българите в риск от бедност остава висок. Възможностите за повишаване на доходите са ограничени, особено за най-бедните 40% от населението, а световната финансова криза през 2008 г. сложи спирачка за задвижвания от чуждестранни инвестиции икономически растеж.
Бизнес средата, създадена от държавата, не е добра. България се нуждае от по-добри стимули за бизнеса да произвежда, да инвестира и да иновира, така че да се подобрят икономическите перспективи и да се спре или за предпочитане да се обърне емиграцията на младите българи.
Демографските промени създават опасност за икономиката в дългосрочен план. Населението на България бързо намалява и застарява. Само за три десетилетия тя се превърна в третата най-застаряла държава в Европа, а през 2050 г. броят на българите в трудоспособна възраст ще е с 40% по-малък, ако настоящите тенденции продължат. Това ще е най-големият спад на работната сила в света.
Последните от Gergana Ivanova
- ЗАПОЧНА ИЗГРАЖДАНЕТО НА МОДЕРНАТА АНАЕРОБНА ИНСТАЛАЦИЯ ЗА ПРЕРАБОТКА НА БИОРАЗГРАДИМИ ОТПАДЪЦИ
- „Месец на детските уикенди в музеите” – последен уикенд в Регионален исторически музей
- Европейската Таекуондо ITF федерация избра зала „Колодрума“ за BULGARIA OPEN 2021
- От 1 март стартира прием по мярка „Кризисно съхранение на вино“
- 83 млади фермери подписаха договори по подмярка 6.1 от ПРСР 2014-2020 г.